Międzynarodowy projekt wymiany uczniowskiej „Łączy nas przeszłość, jednoczy nas przyjaźń”

Uczniowie z Polski, którzy przebywają na Litwie w ramach projektu „Łączy nas przeszłość, jednoczy nas przyjaźń”, odwiedzili szkołę litewskich uczestników projektu – Gimnazjum w Awiżeniach.

Na początku mieli konferencję „Powstanie styczniowe w historii, literaturze, muzyce i malarstwie”. Konferencja została zorganizowana przez szkołę partnerską – Gimnazjum w Awiżeniach.

Następnie podczas zajęć w pracowni plastyczno-technicznej własnoręcznie zrobili bransoletki 🪢 w kolorach flag obu krajów🇱🇹🇵🇱. Bransoletki będą im przypominać o przyjaźni, która miała szansę narodzić się dzięki realizowanemu projektowi.

Wieczorem uczniowie uczestniczący w projekcie wzięli udział w warsztatach pisania scenariusza 📇 inscenizacji teatralnej dotyczącej powstania styczniowego. Zainspirowani obejrzanymi filmami 🎞 („Wierna rzeka” i „Nad Niemnem”), wykorzystując pozyskaną o wydarzeniach roku 1863 wiedzę, stworzyli przedstawienie, które zaprezentują na scenie na zakończenie działań projektowych.

Projekt jest finansowany przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.