Projekt „Bon Pierwszaka” w Gimnazjum w Awiżeniach

Doposażenie szkoły w 2023 r.

W 2023 roku od Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w Warszawie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej gimnazjum w Awiżeniach otrzymało  kwotę w wysokości 22 657,50 złotych  (3667,44 euro).

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”

Środki finansowe otrzymane w formie dotacji celowej zostały przeznaczane na zakup dwóch wyjazdów poznawczych do Kowna „Śladami Adama Mickiewicza” i do Mikołajek, Wilczego Szańca oraz pomocy dydaktycznych do wyposażenia sal lekcyjnych (niezbędne sprzęty do gabinetu fizyki, chemii, biologii, matematyki, wychowania fizycznego, plastyki).

Dzięki wsparciu finansowemu zyskują uczniowie, ponieważ otrzymują lepszą edukację w lepiej wyposażonych i dostosowanych do ich potrzeb gimnazjum. Wyposażenie pomogło stworzyć optymalne warunki wszechstronnego i harmonijnego rozwoju osobowości dziecka – nauka bardziej wizualna, lekcje więcej interaktywne. Korzystają również nauczyciele, ponieważ mogą korzystać z pomocy dydaktycznych, które ułatwiają im pracę. Wyjazdy poznawczy dały możliwość poznania kultury polskiej, rozwoju i doskonalenia mowy ojczystej.

W ramach programu „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023” realizowane jest kluczowe zadanie – „Realizacja Bonu Pierwszaka przeznaczonego dla 965 uczniów klas pierwszych z 53 polskich szkół na Litwie”. To inicjatywa, której celem jest wspieranie polskich dzieci mieszkających poza granicami ojczyzny w ich edukacyjnych początkach.

W dniach 28-30 listopada ruszył drugi etap realizacji projektu „Bon Pierwszaka”: uczniowie  klasy pierwszej z polskim językiem nauczania Gimnazjum w Awiżeniach otrzymali jednorazowe stypendium finansowe o równowartości 500 złotych, przeznaczone na indywidualne potrzeby edukacyjne. Stypendia zostały przekazane rodzicom lub opiekunom prawnym uczniów.

Dofinansowanie projektu „Bon Pierwszaka“ jest przekazane przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki i realizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Serdecznie dziękujemy!

1 września uczniom klasy pierwszej Gimnazjum w Awiżeniach uroczyście wręczono plecaki z przyborami szkolnymi, ufundowanymi przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki RP w ramach projektu „Bon Pierwszaka”. Projekt „Bon Pierwszaka” – Litwa jest realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.