Uczniowie klasy 5a Gimnazjum w Awiżeniach wzięli udział w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży

W dniach 15-20 maja uczniowie klasy 5a i nauczyciele K. Paslauskienė i R. Aliuk gościli w Podstawowej Szkole Społecznej „Niedźwiednik” w Gdańsku. Celem projektu jest budowanie więzi i relacji młodzieży szkolnej z Litwy i Polski. Uczniowie zgłębili wiadomości o kulturze i tradycjach obu krajów. Jednak podstawowym zadaniem tego projektu było kształtowanie otwartości, pewności siebie oraz zdolności adaptacyjnych.

Pierwszy dzień wymiany upłynął na zwiedzaniu uroczej starówki Gdańska. Udało się także zwiedzić Muzeum Bursztynu oraz Poczty Polskiej. Drugiego dnia zwiedziliśmy szkołę, w której uczą się nasi polscy przyjaciele. My z kolei opowiedzieliśmy o naszej szkole, tradycjach naszego kraju, przedstawiliśmy legendę o założeniu Wilna, wykonaliśmy kilka tradycyjnych piosenek, a na koniec degustowaliśmy smakołyki przywiezione z Litwy. Trzeci dzień minął na integracji i zabawach sportowo-rekreacyjnych na plaży w Brzeźnie. We czwartek podziwialiśmy słynną Katedrę Oliwską, udaliśmy się na punkt widokowy „Pachołek”, a potem prosto do ogrodu zoologicznego. Piątego dnia naszego projektu uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych oraz warsztatach tanecznych.

Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni, lecz pełni nowych doświadczeń, niezapomnianych wrażeń oraz dobrych emocji. Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap projektu, który odbędzie się we wrześniu w Gimnazjum w Awiżeniach.